K Pedofil patrí do ústavu, nie do kostola, alebo „negatívnemu“ signálu…

Autor: Juraj Režo | 18.1.2015 o 13:22 | (upravené 18.1.2015 o 13:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  313x

Nadpis článku, upútavka – populistická skratka priamo k voličovi. Ibaže, k sutane a rifliam by som pridal talár aj smoking. Tí v sutanách majú „navrch“. Sú výrazne viac „nasvietení“. Lebo. Ostatní sa „kdesi“ stratia. Lebo nie sú súčasťou katolíckej cirkvi. Nízky trest – “negatívny signál”… (toľko k článkom jednej političky a jednej právničky na úvod)…

Pedofília a sexuálne zneužívanie „ovečiek“ v rámci náboženských cirkví je spoločnosťou vnímané obzvlášť kriticky (dôvody sú každému veriacemu i neveriacemu zrejmé).
Bol súdny trest (sankcia) a príslušenstvo pre pedofilného kňaza primeraný? Je konanie každého pedofila vždy indikáciou pre detenciu?
K prvej otázke – áno. K druhej – nie. Toto nie je referendum.
Pedofilný kňaz dostal primeraný trest – podmienka a súbežné, súdom uložené ochranné opatrenia (ambulantná ochranná liečba, zákaz činnosti, ochranný dohľad so skúšobnou dobou). Hrozí mu cirkevný súd a vyzlečenie kňazskej sutany.
Ambulantná i ústavná ochranná liečba je úspešná len v spolupráci s liečenou osobou. Poslanecká interpelácia len pri ústretovej ochote interpelovaných. Skóre v druhom prípade – zrejme nula (financie. Aj, lebo rozmrazenie 16-tich miliónov pre valorizácie platov sudcov).
V prvom prípade (v druhom – neznáma) nastupuje inštitút trestno-právnej detencie umiestnenia odsúdeného do detenčného ústavu s osobitným ochranným režimom a penitenciárnymi postupmi pod dohľadom a intervenciou odborníkov, špecialistov (špeciálny pedagóg, psychológ, psychiater).
Podľa súdu odsúdený „musí absolvovať aj sexuologickú liečbu“. Čoho? Sexuálnej odchýlky (deviácia) alebo choroby? Má v tomto Slovensko, medicína, psychiatria jasno (?):
Americká psychiatrická asociácia (APA) v poslednej edícii manuálu DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) zmenila klasifikáciu pedofílie z poruchy na sexuálnu orientáciu resp. preferenciu. Pedofíliu definujú ako sexuálnu preferenciu bez samotného pedofilického aktu, a pedofilickú poruchu zasa ako nutkanie, a má sa používať len ”vo vzťahu k jedincom, ktorí na základe tejto preferencie budú aj konať.”…
Pedofília je sexuálna preferencia sexuálneho záujmu orientovaného na maloleté deti v rámci homo aj hetero sexuálnej orientácie. Potenciál jej spoločenskej nebezpečnosti tkvie v súbehu s pridanými sadistickými sklonmi (sociopatická porucha osobnosti) a z hľadiska ochrannej prevencie vyžaduje trvalú intervenciu psychológa, sexuológa, prípadne psychiatra, iných participujúcich medicínskych odborníkov a trvalý dohľad.
Veková hranica prípustnosti sexu (Slovensko) je 15 rokov. Protagonisti pedofilnej loby usilujú o jej zníženie v opore o hypotézu: „Človek je sexuálnou bytosťou už od narodenia“ a zároveň dekriminalizáciu jej prijatím ako normy sexuálneho správania.
Na europarlamentnej úrovni najmä v rámci ultraliberálnych politických zoskupení pôsobí aj pro pedofilná loby okolo frakcie ALDE (trebárs zelení). Do ALDE patrí aj SaS, hoc R. Sulík sa voči nej vymedzuje (liberál ako konzervatívec a reformista?)… program SaS presadzuje „iba“ registrované partnerstvá a legalizáciu marihuany (v opore trebárs o Česko, hľadá politickú vôľu v slovenskom parlamente…).
V trestnom práve je detencia osobitný druh ochranných opatrení (§ 81 a § 82 Trestného zákona). Páchateľ obzvlášť závažného a spoločensky nebezpečného trestného činu môže doň byť umiestnený priamo, rozhodnutím trestného súdu, alebo, premiestnený prerušením výkonu trestu, ak ochorie nevyliečiteľnou duševnou chorobou, a jeho pobyt na slobode je aj s prihliadnutím na spáchanú trestnú činnosť pre spoločnosť nebezpečný.
Súd môže pred skončením výkonu trestu odňatia slobody rozhodnúť o umiestnení do detenčného ústavu aj takého páchateľa úmyselného trestného činu, ktorý sa odmieta podrobiť ochrannému liečeniu alebo u ktorého ochranné liečenie pre negatívny postoj pacienta neplní svoj účel a ktorého pobyt na slobode je pre spoločnosť nebezpečný; páchateľ sa umiestni do detenčného ústavu po výkone trestu odňatia slobody.
Ak to považuje súd za potrebné, môže pred skončením výkonu trestu odňatia slobody rozhodnúť o umiestnení do detenčného ústavu aj páchateľa zločinu spáchaného zo sexuálneho motívu alebo páchateľa, ktorý opätovne spácha obzvlášť závažný zločin; páchateľ sa umiestni do detenčného ústavu po výkone trestu odňatia slobody.
Účelom umiestnenia páchateľa v detenčnom ústave je osobitným liečebným režimom a dôslednou izoláciou od spoločnosti zabrániť páchateľovi v ďalšom páchaní trestných činov a činov inak trestných. Pobyt odsúdeného v detenčnom ústave trvá dovtedy, kým ochranu spoločnosti pred páchateľom nemožno zabezpečiť miernejšími prostriedkami.
Najmenej jedenkrát ročne a vždy na návrh detenčného ústavu súd preskúma dôvodnosť držania odsúdeného v detenčnom ústave a na základe odborného lekárskeho posudku rozhodne o ďalšom trvaní detencie alebo o prepustení odsúdeného z detenčného ústavu, ak dôvody detencie pominuli, a rozhodne o ďalšom výkone trestu.
Slovensko osobitný detenčný ústav nemá. Ten v Hronovciach (okr. Levice) treba dostavať a sfunkčniť. Je a bude potrebný…

http://nicholsonova.blog.sme.sk/c/372750/pedofil-patri-do-ustavu-nie-do-kostola.html
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/342292-pravnicka-nizky-trest-pre-farara-vysiela-negativny-signal/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SAD Zvolen obchádza župu, s obcami a firmami rokuje samostatne

Bývalý župan Kotleba predĺžil pôvodnú zmluvu so SAD Zvolen nezákonne.


Už ste čítali?