K jednému prezidentskému kandidátovi

Autor: Juraj Režo | 2.12.2013 o 7:34 | (upravené 2.12.2013 o 7:49) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  257x

Prvotná je strata historickej pamäte, v jej dôsledku návrat pred November a rigidita (neschopnosť, neochota meniť vzorce myslenia a osobné vnútorné pomery) sú dôsledkom stagnácie a postojov k súčasnej realite.

Aj na reprezentatívnej vzorke fejzbúkových komentárov: „Zarábal za socializmu (oficiálne) oveľa viac ako vtedajší politici, drvivá väčšina pracujúcich. Po Novembri ešte viac. Akurát väčšina obyvateľov Slovenska oveľa, oveľa menej." Také - „jakešovské" (postoj k umelcom). Plus príznačná slovenská vzájomná závisť.

Kňažkov vnútorný vývoj a jeho správanie navonok po dobu jeho politickej činnosti rovná sa „prezliekanie kabátov". Menil ich zvnútra i zvonka (najmä po otvorenom konflikte s Mečiarom a odhalení jeho povahy - jeho úhlavný nepriateľ...).
A „triafanie mimo terč" ad a/ Kňažko je milionár a v inom vlákne, ad b/ Kňažko si potrebuje vylepšiť dôchodok (oba výroky sa vzájomne a bez dôkazov vylučujú).
Ostatné komentáre - také „fejzbúkovské". Bez referenčnej validity.

Konštatujem - stav spoločnosti a jej pripravenosti na zmeny rovná sa nula.

Na margo „konšpirácií" o Novembri - pamätajte (!) pád socializmu a ZSSR majú „na svedomí" Ronald Reagan, Michail Gorbačov, Lech Walesa, Ján Pavol II., Václav Havel, v Česku OF a na Slovensku VPN. ŠTB „len" bola pripravená na už neodvratnú zmenu (včasné informácie a analýzy jej umožnili „zdekovať sa" - skartácie spisovej agendy). A upratať . Adaptovať sa na nové pomery. A rozohrať ďalšie spravodajské hry. Nič viac ani menej.

A - že nám November a jeho výdobytky boli „ukradnuté" aj s príslušenstvom, si môžeme len a len a výlučne my sami - nechali sme si. Málokto vtedy po pravde vedel (možno tušil, no nik nepočúval, zaspali sme v hypnóze ...), čo pre nás znamenalo „otváranie sa západu" a čo všetko, i akú špinu prinesie..., Milan Kňažko s našimi zlyhaniami nemá nič spoločné.

Nadýchne sa a vyštartuje. A v položke prezidentské voľby riadne zamieša „karty". Vysloví mnohé, čo Fico a Smer neradi budú počuť. Pripojí sa „mlčiaca väčšina".

Ak uspeje (zrejme, pozri vyššie i nižšie, priveľmi „nehrozí") Slovensko získa, ak nie, Kňažko o nič nepríde. Podstatné je, že má čas, chuť a záujem. A to je dobre.

Vítam jeho kandidatúru, prax a skúsenosti znalca obdobia pred Novembrom, tribúna Novembra, zakladateľa VPN, ústavného činiteľa v oblasti kultúry a zahraničných vecí - vnútorná a jazyková výbava (aj francúzština), znalosť etikety a protokolu. A nové poznanie pretavené do správneho rozhodnutia v pravý čas. Nič neprejudikujem. Sa uvidí...

K ďalšej fejzbúkovskej poznámke „Nechce a mi ani opisovať, ako vyzeral ošablený hotel Bôrik po prvej návšteve V. Havla Slovenska na prelome r. 1989/90." K „Bôriku" a Havlovi - pridávam ďalšieho opilca (Zeman). A - kdesi východne kedysi Jeľcin. A ďalší. Ako pomáha slovenskému prezidentovi, že neogrciava hotely a neští z balkóna (Slopta)? Slovensko všeobecne trpí na „Havlovským syndrómom".

Prajem si konečne reálne a primerane „silného" nadstraníckeho prezidenta, ktorého si budem nielen ctiť, ale aj vážiť (v osobnom rozhovore) som Ivete Radičovej. Ona - "Ďakujem. Toto si zapamätám."

Od volieb prezidenta a predčasných parlamentných volieb strácam tiež chuť voliť. Deklaroval som. Ibaže (?) - netrpím rigiditou. A nerezignujem. A mám obrovskú výhodu - nikam nekandidujem. A do praktickej politiky sa nechystám. Som len radový, bezvýznamný, notorický občan. Ak chcete, úplne v pohode - nula. Nikto. S právom na názor. Zatiaľ. Hoc už tiež celkom ani to nie (...).

P.S. Ak som sa zasa zmýlil - nemám s tým problém. Ochotne (za seba) sa budem mýliť aj nabudúce. Snáď to aj mne (tiež jednej menšine) raz vyjde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SAD Zvolen obchádza župu, s obcami a firmami rokuje samostatne

Bývalý župan Kotleba predĺžil pôvodnú zmluvu so SAD Zvolen nezákonne.


Už ste čítali?