Ateisti a veriaci

Autor: Juraj Režo | 12.4.2013 o 11:32 | (upravené 15.4.2013 o 7:57) Karma článku: 4,24 | Prečítané:  431x

Na trh aktivizmu v rámci sociálnej siete Facebook pribudla nová komodita - ateisti. Vôbec nepociťujem osobnú potrebu zúčastniť sa, nevidím v tom pre seba zmysel a prínos. Leda ako nestranný pozorovateľ pestrej vzorky názorov a vkladov „ducha" s efektom - zabaviť sa.

Liberalizácia spoločnosti pod hlavičkou demokracia (v časti sloboda slova, názoru a presvedčenia) prináša hodnotové posuny odkiaľsi - kamsi...

Biblický obraz Babylona sa dejinne premieta do živej praxe a reality pokračujúceho mätenia jazykov a informačnej babylonizácie v oblasti medziľudskej komunikácie.

Post Novembrové základné školstvo zaspalo a „neotvorilo sa svetu" aj v oblasti svetonázorovej výchovy a vzdelania. Neumožňuje výber.
Systém svetonázorovej výchovy a vzdelávania je zavádzajúci a vedie do slepej uličky a zmätočného poznania.

Dieťa má jedinú voľbu. Náboženstvo alebo etiku. Škola ich od seba oddeľuje. Nič medzi tým, bez možnosti reálnej voľby. Vštepené polarity sme si dokonale osvojili a zvnútornili. Obe však jedno sú. Len v dvojakom háve. Prejavujú sa v osobnej vnútornej výbave dospievajúceho, vzdelávajúceho, učiaceho sa a vychovávaného dieťaťa (rodič, škola, sociálne prostredie, život).

Učebné osnovy a programy vzdelávania by mali ponúknuť rovnoprávnu a vyváženú možnosť vo vzdelávaní a vyučovaní Darwinovej teórie s príslušenstvom a výuky teórií inteligentného dizajnu (kreacionizmu).

Na úrovni gymnázií by malo dôjsť k rozširovaniu a prehlbovaniu poznania rozlíšením a komparatistikou najmenej troch hlavných svetových náboženstiev (judaizmus, kresťanstvo, islam) a v diskusiách reflektovať ich existenciu v praxi ako zdrojový kód konfliktov medzi nimi vzájomne a ateistami. Tým zároveň dešifrovať a porozumieť vývoju svetových politík a podstát svetovej hospodárskej krízy (recesie) aj a najmä na podklade úpadku etiky, mravnosti a morálky.

Škola (aj na úrovni gymnázií) by mala učiť, viesť a nabádať žiakov k samostatnému, aktívnemu a kritickému mysleniu a ponechať im slobodnú voľbu v rozhodnutí prijatia vlastného svetonázoru, ktorým sa v živote a svojom rozhodovaní, konaní a správaní bude riadiť.

Evolučnú teóriu je možné popierať rovnako, ako teóriu stvorenia (kreacionizmus, inteligentný dizajn). Ale to je asi tak všetko, čo prívrženci oboch táborov (veriaci i ateisti) môžu v danej veci urobiť. Aj tretí, tí, ktorí sú presvedčení o mimozemskom pôvode človeka.

Aspoň nie je na Zemi nuda.

Fejzbúk je referenčným obrazom polo a negramotnosti väčšiny abonentov, vážne i nevážne vstupujúcich do diskusií - naivných ateistov i veriacich, zrkadlom individuálneho a spoločenského nevedomia, bezvedomia - aj v oblasti svetonázorového myslenia.

Poznať podstaty náboženstiev, viery a medzináboženské rozdiely, zakladá mimo iné aj poznanie bezzmyselnosti svetového ekumenizmu ako conditio sine qua non (podmienky) svetového mieru, a v praxi nefunkčných teórií multikulturalizmu. Odtiaľ je už len krôčik k podstatám extrémizmu (náboženská neznášanlivosť, xenofóbia, rasizmus).

Poznámka č. 1: Neexistuje umiernený a radikálny islam. Nezmysel. Korán je len jeden.

Poznámka č.2: Ateisti spochybňujú existenciu Boha tým, že nekoná. Koná. Iba sa „poistil". Človeku a ľuďom dal slobodnú vôľu. Ale aj svedomie a Zákon (Zmluvu). Stará Zmluva „po siedmych dňoch" (v Genesis) otvára dejiny ľudstva príbehom Adama a Evy...

P.S. Som opatrný ateista, iba sa bojím, že ma za to pán boh potrestá.


...

Zopár (ad hoc) dobrých tipov v možnosti pre zábavu a poznanie:

https://www.facebook.com/ateisti.sk?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/177917508921159/?fref=ts

Jim Jefferies osciluje na osi medzi opitý, alebo nafetovaný magor a zabávač, no, jeho odvolávka na ...skôr, než "kresťan" prehovorí: "Ja, ako kresťan...", mal by radšej: „Ja, ako pokrytec..." je však hodná aj môjho like...

http://www.videacesky.cz/skece/jim-jefferies-znovu-o-nabozenstvi

http://www.youtube.com/watch?v=9UmbeNBRepw&feature=share

http://uloz.to/x94PcSk/michael-behe-darwinova-cerna-skrinka-pdf

Stiahnite si tieto dva spolu súvisiace video dokumenty:

http://www.ulozto.cz/xtxKXqo/odkryvani-tajemstvi-zivota-avi

http://www.ulozto.sk/xCK8o14/jedinecna-planeta-2004-skdab-avi

EVOLUČNÁ TEÓRIA VERSUS STVORENIE - takmer každý deň vychádzajú na svetlo verejnosti nové a nové objavy a archeologické nálezy „skladajúce" mozaiku vývoja Zeme, sveta, rastlinnej, živočíšnej a ľudskej ríše. A každým nálezom (objavom, senzačnými zisteniami) ju zneisťujú, problematizujú a spochybňujú. To ešte neznamená, že tým dostáva „navrch" nemenná biblická náuka. A do toho ufológia, nulové výsledky SETI (pátranie po mimozemských civilizáciách), kruhy v obilí a iné nezodpovedné záhady... ktosi nám tu riadne mieša karty poznania... náboženstvo odpoveď pozná (...) aj ateisti?
Ajhľa Ecce Homo (!) - trochu človek a trochu zviera. Australopithecus sediba je možno kľúčový medzičlánok pre vznik dnešných ľudí.
Osobná poznámka - ak mi niekto, a antropológia to tvrdí (!) a väčšina (ateisti už vôbec) o tom nepochybujú, že pochádzam z opice - urazím sa (doplnok vložený 15.042013)

Čítajte viac: http://tech.sme.sk/c/6767662/predkovia-cloveka-sa-kedysi-vratili-na-stromy.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SAD Zvolen obchádza župu, s obcami a firmami rokuje samostatne

Bývalý župan Kotleba predĺžil pôvodnú zmluvu so SAD Zvolen nezákonne.


Už ste čítali?